top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraZdena Živa

ŽNĚ - OSLAVA ÚRODY

Je období ŽNÍ, období sklizně. Sklízíme obilí a z posledního snopu vyrobíme panu a panáka, příslib další dobré sklizně a úrody. Upečeme koláč a podělíme se o něj se svými blízkými. Tento rok (2018) byla první sklizená pole vidět v Polabí již v období Kupadel, letního slunovratu. Při očistné koupeli jsme vzdávali úctu vodě a následně i ohni.

Oslavu ŽNÍ jsme již tradičně trávili na Oškobrhu, posvátném kopci polabské nížiny. Nezvolili jsme k našemu rituálu oheň, tak jak to děláváme, zvolili jsme variantu vodního oltáře. Středem byla mísa s vodou. Byla to voda posvátná, léčivá, pramenitá, tekoucí, klidná i divoká, byla to voda ze všech koutů světa. Byla to voda, kterou schraňuji a opatruji již několik let. Ve chvíli, kdy jsem dostala jako poselství vodu z řeky Gangy, začala jsme k ní přidávat vodu, kterou jsem sama nasbírala, nebo tu, kterou jsem dostala od svých přátel. A právě tato voda byla důležitou součástí naší oslavy ŽNÍ.

Rituál předávání vody a popřání hojnosti vody nám všem a celé krajině v množství, které bude přesně takové, jaké Matka zem potřebuje pro svůj život, spojil naše myšlenky.

Při západu slunce jsme zpívali společnou mantru, nejdříve zpívali muži ženám, následně ženy mužům a zpěv mantry jsme dokončili společně. Žensko – mužský rituál a propojení obou principů podpořilo zatměné úplňkového měsíce. Sice jsme zatmění viděli až v jeho konečné fázi, ale to že od zítra bude všechno jinak, jsme vnímali.

Společná hostina, společně strávená noc pod širým nebem a příjemné ráno, vždy přinese do prožívání svátků našich předků nový rozměr.

Těším se s Vámi na další společné oslavy KOLA ROKU

Zdena Živa45 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page